
Od 18. do 20. lipnja 2021. Arheološki muzej u Zagrebu s 26 partnera diljem Hrvatske obilježava Europske dane arheologije. Muzeji, fakulteti, stručna udružena i institucije pripremili su za publiku niz zanimljivih sadržaja: stručna vodstva, arheološki lokaliteti, radionice, predavanja, izložbe, predstavljanja knjiga, projekata i događanja, projekcije filmova, manifestacije i virtualni program.
Trodnevni program u organizaciji Arheološkog muzeja u Zagrebu besplatan je za posjetitelje a odvija se na četiri lokacije u Galeriji AMZ, lapidariju Arheološkog muzeja u Zagrebu, arheološkom parku Andautonija i u općini Kaptol.
U Galeriji AMZ posjetitelji tako mogu sva tri dana razgledati izložbu „50 godina francusko-hrvatske arheologije“ a u petak online pogledati predstavljanje zbornika radova „Monumenta marmore aereque perenniora“ u čast Anti Rendiću- Miočeviću.
U petak u dvorištu Arheološkog muzeja u Zagrebu od 11 do 14 sati bit će postavljen FestArK punkt na kojem će se publici prezentirati bogata izdavačka djelatnost Arheološkog muzeja u Zagrebu s 11 publikacija izdanih u zadnjih godinu dana. Publikacije, kao i suvenire posjetitelji će moći kupiti u suvenirnici Arheološkog muzeja u Zagrebu koja će sva tri dana Europskih dana Arheologije raditi od 10 do 18 sati.
Festival arheološke knjige – FestArK nije održan prošle i ove godine zbog epidemiološke situacije i oštećenja nastalih na zgradi Arheološkog muzeja u Zagrebu uzrokovanim prošlogodišnjim potresima,
Posjetitelji se pozivaju da prisustvuju nesvakidašnjem događanju “Maraton crtanja” u petak i nedjelju u terminima od 10 do 15 i od 17 do 21 sati, kada će studenti Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba 24 sata crtati kamene spomenike koji se čuvaju u lapidariju Arheološkog muzeja u Zagrebu. Smjernica i ideja vodilja ove radionice uvođenje je novih metoda i šireg spektra materijala, uz drugačiji vremenski okvir od onog koji je primjenjiv u redovnoj nastavi Akademije jer se crta 24 sata, čime se intenzivira i poboljšava studentska praksa, a događaj postaje relevantna točka postavljanja crteža i crtačkih procesa u širi, umjetnički kontekst. Crteži koje će studenti izraditi tijekom ove aktivnosti, bit će objavljeni u tiskanom vodiču po lapidariju koji je trenutno u pripremi.
U subotu u 20 sati u lapidariju Arheološkog muzeja u Zagrebu održat će se promocija knjige Daniela Rafaelića i Hrvoja Gržine „Hramovi oteti Nilu“, i prikazivanje triju kratkometražnih filmova Mate Bogdanovića, arhivskog gradiva Hrvatskog državnog arhiva, „Hramovi oteti Nilu“, „Spomenici starog Egipta“ i „Geoistraživanja u Egiptu“, te prikazivanje triju kratkometražnih filmova Muzeja antičkog stakla „Muzej antičkog stakla – Izrada reljefnog žiga“, „Eksperimentalna arheologija u Muzeju antičkog stakla u Zadru“ i „Eksperimentalni pristup u izradi antičkih staklenih oblika“
Sva tri dana Europskih dana arheologije od 12 do 18 sati u Arheološkom parku Andautonija u Ščitarijevu moguć je razgled parka i Muzeja mirisa, sudjelovanje najmlađih u radionicama „Rimske igre“, „Izrada bula“ i „Mali arheolozi“. Razgled „Muzeja mirisa“.
U općini Kaptol u subotu u 20 sati organizirano je otvorenje izložbe „Arheologija Kaptola“ i prigodno predavanje „Značenje arheološkog lokaliteta Kaptol u europskom kontekstu“ Hrvoja Potrebice s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Borut Križa iz Dolenjskog muzeja u Novom mestu.
U nedjelju u općini Kaptol organiziran je obilazak turističke arheološke rute „Putevima ratnika“, radionice namijenjene učenicima „Klinci željeznoga doba“ i „Arheološko istraživanje“, radionice namijenjene odraslima „Tkanje u željeznom dobu“ i „Radionica halštatske hrane“ u suradnji s krčmom „Stari fenjeri“ i posjet konjanika konjičkog kluba „Hrvatski sokol“ iz Vukovija.
Europski dani arheologije – 3 dana za otkrivanje arheologije!
Za sve znatiželjnike, zaljubljenike u povijest i arheologiju od 18. do. 20. lipnja 2021.
Arheologiju vam predstavljaju stručnjaci – muzealci i znanstvenici – arheolozi!
Provjerite program, pregledajte virtualne sadržaje, organizirajte posjet ili izlet na vrijeme i pridružite nam se u muzejima, na fakultetima, arheološkom lokalitetima i manifestacijama.
Program događanja u Hrvatskoj
U Hrvatskoj sudjeluju:
- Arheološki muzej Istre
- Arheološki muzej Narona
- Arheološki muzej u Zagrebu
- Gradski muzej Karlovac
- Gradski muzej Križevci
- Gradski muzej Sisak
- Gradski muzej Vinkovci
- Gradski muzej Virovitica
- Hrvatsko arheološko društvo
- Institut za arheologiju
- Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru
- Muzej antičkog stakla
- Muzej grada Iloka – Palača Odescalchi
- Muzej grada Šibenika
- Muzej hrvatskih arheoloških spomenika
- Muzej vučedolske kulture
- Muzej Prigorja
- Muzej Grada Zagreba
- Muzeji Hrvatskog zagorja – Muzej krapinskih neandertalaca, Muzej seljačkih buna i Dvor Veliki tabor
- Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru
- Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Puli
- Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu
- Općina Kaptol
- Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka
- Zavičajni muzej Stjepan Gruber Županja
Komentari